PODSTAWOWY PODZIAŁ RĘKAWIC ROBOCZYCH WG KRYTERIUM KROJU I WIELKOŚCI RĘKAWICY
- rękawice 5-cio palcowe - najpopularniejsze klasyczne i uniwersalne rękawice które występują w największej ilości rodzajów i typów
- rękawice 3 palcowe - najczęściej spotyka się rękawice żaroodporne, ocieplane i przeznaczone dla przemysłu piekarskiego
- rękawice 1-dno palcowe - ten rodzaj rękawic ograniczony jest w zasadzie do rękawic żaroodpornych i ocieplanych
- rękawice robocze bezpalcowe i skróconych palcach - dla monterów i mechaników którzy maja styczność z bardzo drobnymi elementami (śrubki), najchętniej takie rękawice używane są także przez sportowców oraz jako rękawice taktyczne
- rękawice biologiczne - rękawiczki w formie kremu, żelu, maści, pasty ochronnej chroniące skórę dłoni przed działaniem szkodliwych czynników chemicznych. Dzieli się je na:
- hydrofobowe - (nie chłoną wody), chronią przed wodą i roztworami wodnymi soli, kwasów i zasad. Kremy hydrofobowe zabezpieczają przed działaniem wilgoci, wody, roztworów wodnych mydeł, detergentów, roztworów kwasów i zasad do 5% stężenia. Nie należy ich używać przy pracy z rozpuszczalnikami, olejami, smarami, pestycydami.
- hydrofilowe - (chłonące wodę), chronią przed rozpuszczalnikami organicznymi: benzyną, naftą, olejem napędowym, farbami, lakierami, smarami. Żele i kremy hydrofilowe stanowią ochronę przed substancjami organicznymi, nie rozpuszczającymi się w wodzie - olejami, smarami, rozpuszczalnikami.
- rękawice robocze standardowe - w podstawowej wielkości chroniącej całą dłoń i nadgarstek
- rękawice robocze długie - długie rękawice chronią dłoń, nadgarstek a przede wszystkim część ramienia - najczęściej spotykane długie rękawice to rękawice spawalnicze, rękawice chroniące przed zagrożeniami chemicznymi i olejami oraz specjalistyczne rękawice żaroodporne bądź chroniące przed przecięciem. Dostępne są również bardzo długie rękawice robocze które chronią także część ramienia.
- rękawice robocze proste - standardowe rękawice z luźną częścią przy nadgarstku - takie wykończenie najczęściej spotyka się dla rękawic drelichowych
- rękawice robocze z mankietem - wzmocnienie części chroniącej nadgarstek sztywnym mankietem najczęściej dotyczy rękawic skórzanych i wzmocnionych skórą oraz rękawic nitrylowych
- rękawice robocze ze ściągaczem - standardowe wykończenie dzianych rękawic roboczych to ściągacz w nadgarstku. W innych rodzajach rękawicach np. rękawicach z skóry koziej obecne są również gumki i ściągacze
- rękawice z zapięciem na rzep - nowoczesne wykończenie dobrej jakości rękawic monterskich najczęściej skórzanych lub wzmacnianych najlepszej jakości skórą kozią i świńską rękawicy wykona jest z elastycznych materiałów dobrze przylegają do rąk. Cześć wewnętrzna to wysokiej jakości miękkie skóry naturalne lub syntetyczne. Cechą charakterystyczna rękawic typu Mechanics jest takie wykonie rękawicy by ściśle przylegała do dłoni - na mankiecie rękawicy występuje zapięcie na rzep. Niektóre modele posiadają dodatkowe wstawki silikonowe, zapewniające rękawicom lepszą chwytność.rękawice dziane - w odróżnieniu od rękawic drelichowych i skórzanych sa wykonane z różnego rodzaju elastycznych dzianin.
- rękawice dziane bawełniane zwykłe i nakrapiane i powlekane- rękawice dziane poliestrowe niepowlekane oraz nakrapiane i powlekane pcv, latexem, poliuretanem i nitrylem
- rękawice dziane kevlarowe - wykonane są ze specjalnej przędzy para-aramidowej (KEVLAR), dzięki czemu są bardzo wytrzymałe i odporne szczególnie na przecinanie oraz na krótkotrwały kontakt z gorącymi przedmiotami. Dostępne w rożnych gramaturach i z różnymi powlekaniami i wykończeniami. Rękawice z włókien Kevlar są stosowane oprócz pracowników w przedsiębiorstwach także przez służby mundurowe (rękawice taktyczne) oraz motocyklistów.
- rękawice dziane poliamidowe niepowlekane oraz nakrapiane i powlekane pcv, poliuretanem i nitrylem
Najpopularniejszymi roboczymi dzianinowymi rękawicami sa min:
- rękawice typu FRAK - dzianinowe rękawiczki robocze z mikronarapianiem lub bez, wygodne i idealnie dopasowane do dłoni
- rękawice typu DRAGON - rękawice dzianinowe wykonane z wysokiej jakości dziany bawełnianej i poliestrowo-bawełnianej powlekane czarną gumą lateksową o porowatej strukturze. Warto podkreślić iż obok licznej ilości rękawic typu Dragom są oryginalne Rękawice Dragon marki Dragon. Oryginalne Dragony łatwo rozpoznać bo pakowane są osobno i posiadają charakterystyczne logo. Rękawice typu Dragon występują w dwu rodzajach. Jedne ekonomiczne (słabsze) wykonane są z dziany bawełnianej, mocniejsze rękawice typu Dragon wykonane są z dziany bawełniano-poliestrowej. Rękawice występują też w różnych kolorach dzianiny i charakterystycznego szorstkiego powleczenia z gumy lateksowej.
- rękawice typu BLUE BIRD (RTELA) - rękawice wykonane z dzianiny poliestrowej powlekane lateksem o porowatej strukturze. Charakterystyczne rękawice dziane czerwone powlekane czarnym lateksem. Są to najmocniejsze rękawice typu Dragom - dziania poliestrowa lub nylonowa sprawia że rękawice są bardzo wytrzymałe. Z drugiej strony poliester i nylon to materiały szybko się nagrzewające i np nieodporne na odpryski gorących metali. Rękawice takie nie nadają się wiec do intensywnej pracy w pełnym słońcu i do intensywnych prac związanych z cieciem metali.rękawice typu GRIP chwytne robocze rękawice z dzianiny bawełnianej pokrytej szorstkowaną, przeciwślizgową gumą najczęściej w żółtym kolorze. Powlekanie lateksowe rekawic jest bardziej nieregularne niż w przypadku rękawic typu Dragon
- rękawice typu WAMPIRKI - najtańsze rękawice robocze dzianinowe pokryte gumą zakończone ściągaczem
PODZIAŁ RĘKAWIC WG SPOSOBU I MATERIAŁU Z JAKIEGO WYKONANA JEST RĘKAWICA
- rękawice drelichowe - tradycyjne proste lub z ściągaczem rękawice uszyte z drelichu. Występują w wersji letniej i zimowej, ocieplanej i pikowanej. Drelich bawełniany możne być w różnych kolorach od granatowego, poprzez moro aż do koloru białego. Szyte zarówno z wkładką bawełnianą wewnątrz jak i bez niej.
- rękawice drelichowe wzmacniane skórą - podstawowe rękawice najczęściej wykorzystane w cięższych pracach gdzie wymagana jest dobra ochrona dłoni. Rękawice te występują w różnych typach zależnie od sposobu wykonania jak i skóry z jakie są uszyte
- rękawice drelichowe wzmacniane skórą dwoina - rękawice ochronne wzmacniane skórą bydlęcą dwoinową - skóra ta jest miększa i posiada bardziej szorstką powierzchnię od skóry licowej a co za tym idzie powala na nieco lepszą manipulację mniejszymi elementami. Dwoina może poza tym mieć różną grubość i dobrze znosi wysokie temperatury.
- Rękawice robocze typu DOKER - popularne DOKER-y są to standardowe rękawie drelichowe wzmacnianie skóra dwoina z dodatkowym wzmocnieniem części chwytnej dłoni, na palcu wskazującym i kciuku.
- rękawice drelichowe wzmacniane skórą lico
- rękawice ochronne robocze wzmacniane skórą licową występują w trzech rodzajachrękawice wzmacniane skórą licową bydlęcą - klasyczne rękawice szczególnie przeznaczone dla budowlańców, murarzy oraz innych pokrewnych zawodów. Są tanie i bardzo wytrzymałe i pozwalają swobodnie manipulować większymi przedmiotami.rękawice wzmacniane skórą licową świńską - nadają się do ogólnego użycia. Skóra świńska dobrze oddycha i staje się bardziej miękka wraz z upływem czasu użytkowaniarękawice wzmacniane skórą licową kozią - najlepszej jakości rękawice monterskie przeznaczone do prac gdzie wymagana jest duża wytrzymałość i chwytność - często stosowane przez pracowników nowoczesnych zakładów montażowych, kierowców i kadrę kierowniczą przedsiębiorstw.
- rękawice wzmacniane skórą syntetyczną - występuje wiele rodzajów skóry syntetycznej wykorzystanej do produkcji rękawic - jedne wykorzystane są do produkcji ekonomicznej wersja rękawic wzmacnianych skórą inne o lepszych właściwościach służą do produkcji wysokiej jakości rękawic.
- rękawice robocze pełno skórzane - w odróżnieniu od rękawic roboczych wzmacnianych skóra są wykonane prawie wyłącznie z skóry
- rękawice skórzane ze skóry licowej bydlęce
- rękawice skórzane ze skóry licowej koziej
- rękawice skórzane ze skóry dwoinowej - popularne rękawice spawalnicze
- Rękawice typu Mechanics - rękawice skorzano - tkaniowe przeznaczone głownie do pracy z maszynami zarówno podczas obsługi maszyn jak i prac montażowych. Wierzchnia cześć rękawicy wykona jest z elastycznych materiałów dobrze przylegają do rąk. Cześć wewnętrzna to wysokiej jakości miękkie skóry naturalne lub syntetyczne. Cechą charakterystyczna rękawic typu Mechanics jest takie wykonie rękawicy by ściśle przylegała do dłoni - na mankiecie rękawicy występuje zapięcie na rzep. Niektóre modele posiadają dodatkowe wstawki silikonowe, zapewniające rękawicom lepszą chwytność.rękawice dziane - w odróżnieniu od rękawic drelichowych i skórzanych sa wykonane z różnego rodzaju elastycznych dzianin.
- rękawice dziane bawełniane zwykłe i nakrapiane i powlekane
- rękawice dziane poliamidowe niepowlekane oraz nakrapiane i powlekane pcv, poliuretanem i nitrylem
- rękawice dziane poliestrowe niepowlekane oraz nakrapiane i powlekane pcv, latexem, poliuretanem i nitryle
- rękawice dziane kevlarowe - wykonane są ze specjalnej przędzy para-aramidowej (KEVLAR), dzięki czemu są bardzo wytrzymałe i odporne szczególnie na przecinanie oraz na krótkotrwały kontakt z gorącymi przedmiotami. Dostępne w rożnych gramaturach i z różnymi powlekaniami i wykończeniami. Rękawice z włókien Kevlar są stosowane oprócz pracowników w przedsiębiorstwach także przez służby mundurowe (rękawice taktyczne) oraz motocyklistów.
RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA MATERIAŁÓW Z JAKICH WYKONUJE SIĘ RĘKAWICE ROBOCZE I OCHRONNE
Nitryl - syntetyczny ekwiwalent gumy naturalnej (lateksu). Nitryl jest wyjątkowo odporny np. na węglowodory alifatyczne, jak benzyna bezołowiowa, olej napędowy, heksan i parafina.
Nitryl świetnie chroni też przed olejami, rozpuszczalnikami, smarami itd. Powłoka nitrylowa tworzy bardzo trwały materiał, który daje doskonałą przyczepność w suchych warunkach.
Rękawice robocze powlekane nitrylem, czy wykonane z nitrylu, odznaczają się dobrą chwytnością i bardzo dobrą wytrzymałością na ścieranie i przecięcie. Nitrylu nie można stosować z ketonami, jak aceton, MEK; kwasami utleniającymi i organicznymi produktami azotowymi. Nitryl jest popularnym materiałem do produkcji rękawic jednorazowych.
W porównaniu z innymi materiałami świetnie chroni przed mikroorganizmami, bakteriami i wirusami. Rękawiczki nitrylowe są przyjazne dla ludzkiej skóry i są bardziej wytrzymałe na przekłucia niż lateksowe. Jednocześnie są to mniej elastyczne rękawiczki niż lateksowe. Rękawice z nitrylu doskonale nadają się dla osób uczulonych na lateks.